Prowadzenie działalności budowlanej na Ukrainie

W warunkach konieczności odbudowy ze zniszczeń wojennych, prowadzenie na Ukrainie działalności budowlanej z całą pewnością może stać się dochodowym biznesem, tym bardziej, że środki na ten cel popłyną zarówno z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, z USA czy Kanady.

Inaczej niż w Polsce, działalność budowlana na Ukrainie jest działalnością regulowaną. Osoba prawna, która zamierza rozpocząć aktywność w tym segmencie, musi najpierw uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej związanej ze wznoszeniem obiektów budowlanych. Zakres prac, które podlegają licencjonowaniu, to w szczególności: roboty budowlane i instalacyjne ogólne; budowa infrastruktury przesyłowej; budowa obiektów infrastruktury komunikacyjnej.

Wydawaniem zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej związanej ze wznoszeniem obiektów budowlanych zajmuje się Państwowa Inspekcja Architektoniczna i Budowlana.

W celu uzyskania zezwolenia konieczne jest złożenie wniosku i załączenie szeregu dokumentów, wśród których będą: wyciąg z rejestru państwowego dotyczący rejestracji osoby prawnej, informacje o spełnianiu wymagań przez pracowników i ich poziomie kwalifikacji; informacje o zapleczu produkcyjno-technicznym; stosowanych technologiach; wsparciu prawnym i branżowym, z jakiego korzysta przedsiębiorca; istniejącym systemie kontroli jakości wykonania prac; rodzaju robót budowlanych, dla których ma zostać udzielone zezwolenie.

Organ administracji architektoniczno – budowlanej wstępnie weryfikuje wniosek, po czym w ciągu dziesięciu dni od daty złożenia przesyła go do komisji licencyjnej. Komisja ustala zgodność przedłożonych dokumentów z wymogami prawa i w ciągu dziesięciu dni przygotowuje swoją opinię. Na podstawie rozstrzygnięcia komisji, w ciągu kolejnych siedmiu dni Państwowa Inspekcja Architektoniczna i Budowlana wydaje decyzję o udzieleniu bądź odmowie udzielenia zezwolenia. Załącznikiem do zezwolenia jest wykaz objętych nim robót budowlanych. Rozstrzygnięcie doręczane jest  wnioskodawcy, któremu przysługuje prawo wniesienia odwołania. Jak widać, mechanizn regulacyjny działa szybko i sprawnie.

W przypadku uzyskania zezwolenia po raz pierwszy, jego okres ważności nie przekracza trzech lat, natomiast po jego przedłużeniu okres ważności wynosi pięć lat.

Zagraniczne osoby prawne mogą założyć na Ukrainie spółkę i uzyskać zezwolenie na prowadzenie przez nią działalności budowlanej. Należy jednak pamiętać, że często jednym z warunków uczestnictwa w przetargu jest prowadzenie działalności na rynku od co najmniej dwóch lat, dlatego istotną alternatywą dla zakładania nowej spółki może być zakup istniejącej już firmy budowlanej.

Podziel się z innymi:

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.