Efektywność biznesu zawsze wiąże się z klarownością i przejrzystością systemu podatkowego. Ukraina jest atrakcyjnym krajem do prowadzenia biznesu nie tylko ze względu na dużą ilość taniej (w porównaniu z Europą) siły roboczej, ale także z uwagi na stosunkowo niskie podatki.
W Ukrainie funkcjonuje zarówno ogólny, jak i uproszczony system podatkowy.
Ogólny system podatkowy przewiduje podatek dochodowy dla osób prawnych w wysokości 18%. Ten system opodatkowania jest stosowany w większości krajów świata. Najlepiej sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw, w których udokumentowane koszty są znaczne, bo wtedy zysk podlegający opodatkowaniu jest relatywnie niewielki.
Wadą tego systemu jest nieco bardziej skomplikowana sprawozdawczość, a firma ma obowiązek dokumentowania wydatków.
Uproszczony system podatkowy obejmuje wyjątki od ogólnej zasady opodatkowania stawką 18%. Podmioty gospodarcze stosujące uproszczony system opodatkowania, księgowości i sprawozdawczości dzielą się na cztery grupy podatników:
1 grupa
Do Pierwszej Grupy należą przedsiębiorcy indywidualni, których roczny dochód nie przekracza 167-krotności płacy minimalnej (w 2023 r. 1 118 900 UAH) i których działalność polega na handlu detalicznym lub świadczeniu usług wyłącznie dla konsumentów (na przykład warsztaty samochodowe, usługi sprzątania domów, rzemiosło itp.). Jednolity podatek (JP) dla nich wynosi do 10% minimum egzystencji (268,40 UAH w 2023 r.). Przedsiębiorcy ci opłacająjednolitą składkę na ubezpieczenie społeczne – 22% płacy minimalnej (w 2023 r. – 1474 UAH). Ta forma opodatkowania nie jest dostępna dla podmiotów zatrudniających osoby na podstawie umów o pracę. Osoby prawne nie mogą wybrać tej grupy podatkowej.
2 grupa
Dla Grupy Drugiej, w skład której mogą wchodzić tylko jednoosobowi przedsiębiorcy, roczny dochód przedsiębiorcy nie może przekroczyć 834-krotności płacy minimalnej (w 2023 r. – 5587800 UAH). Tutaj kwalifikuje się działalność związana ze świadczeniem usług na rzecz konsumentów oraz na rzecz przedsiębiorców będących płatnikami podatku jednolitego (np. działalność gastronomiczna, działalność reklamowa, obsługa prawna itp.) Jednolity podatek (JP) dla nich ustala się jako 20% płacy minimalnej (1 340 UAH w 2022 r.). Składka na ubezpieczenie społeczne jest taka sama jak w przypadku przedstawicieli Pierwszej Grupy.
Podmioty z Grupy Drugiej mogą zatrudniać do 10 osób na podstawie umowy o pracę.
Osoba prawna nie może wybrać tej grupy podatkowej.
3 grupa
Trzecia Grupa może obejmować osoby prawne i przedsiębiorców indywidualnych, których roczne dochody nie przekraczają 1167-krotności płacy minimalnej (w 2023 r. – 7 818 900 UAH). Jedynym podatkiem dla nich jest 3% dochodu netto albo 5% przychodu brutto (tj. jeżeli wystawiają faktury VAT). Składka na ubezpieczenie społeczne również wynosi 22% minimalnego wynagrodzenia.
Osoba prawna może należeć tylko do Trzeciej Grupy podatkowej. Ten system podatkowy jest korzystny dla małych firm. Podmioty z Trzeciej Grupy mają prawo zatrudniać nieograniczoną liczbę osób na podstawie umowy o pracę.
4 grupa
Grupa Czwarta przewidziana jest wyłącznie dla producentów rolnych: osób prawnych i fizycznych, które prowadzą swoją działalność w ramach gospodarstwa rolnego zarejestrowanego zgodnie z Ustawą Ukrainy „o działalności rolniczej”. Stawka podatku zależna jest od powierzchni i rodzaju gruntów i wynosi od 0,19 do 6,33% podstawy opodatkowania.
Chcąc prowadzić działalność gospodarczą warto przede wszystkim ustalić, jaką formę prawną wybrać, w jaki sposób ją zarejestrować i jaki model podatkowy będzie najlepiej pasował do Twojego biznesu.
Niniejszy wpis zawiera ogólne informacje na temat omawianego zagadnienia prawnego. Nie stanowi on porady prawnej, ani rozwiązania konkretnej sprawy bądź problemu prawnego. Z uwagi na unikalny charakter każdego stanu faktycznego oraz zmienność stanu prawnego, w celu udzielenia porady prawnej zalecamy zwrócenie się o pomoc do kancelarii.