Zgodnie z ustawą z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1045 t.j.), przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) przed 1 stycznia 2025 r. zobowiązani są do posiadania adresu do e-doręczeń od dnia 1 kwietnia 2025 r. W przypadku, jeżeli jeszcze Państwo tego nie zrobili, rekomendujemy niezwłoczne podjęcie działań mających na celu uzyskanie adresu.
Co należy zrobić?
1. założyć adres do e-doręczeń poprzez złożenie wniosku w systemie dostępnym na stronie gov.pl (https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/e-doreczenia-dla-przedsiebiorcow)
2. upewnić się, że adres zostanie wpisany do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE):
- po złożeniu wniosku przesłane zostanie potwierdzenie jego przyjęcia (w formie wiadomości e-mail lub komunikatu w systemie gov.pl);
- jeśli wniosek został złożony prawidłowo, adres automatycznie trafia do BAE i KRS.
Nowe firmy, rejestrowane w KRS po 1 stycznia 2025 r., muszą wskazać adres do e-doręczeń już w trakcie składania wniosku o wpis w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego KRS. Podanie adresu poczty do e-doręczeń może być również konieczne w trakcie składania wniosku o wpis zmian w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Zmiany czekają też przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, czyli tzw. jednoosobowe działalności gospodarcze; dla nich posiadania adresu do e-doręczeń będzie obowiązkowe od dnia 10 października 2026 r.
Zgodnie z intencją ustawodawcy, e-doręczenia stać się mają głównym sposobem komunikacji z urzędami, a brak aktywnego adresu może wiązać się z poważnymi skutkami prawnymi związanymi z utartą terminów do podjęcia działań w swoich sprawach.
Autor:
Maciej Oczkowski – adwokat
Niniejszy wpis zawiera ogólne informacje na temat omawianego zagadnienia prawnego. Nie stanowi porady prawnej ani rozwiązania konkretnej sprawy bądź problemu prawnego. Z uwagi na unikalny charakter każdego stanu faktycznego oraz zmienność stanu prawnego, w celu udzielenia porady prawnej zalecamy zwrócenie się o pomoc do kancelarii.